Pierwsze dni w przedszkolu czyli jak pomóc dziecku w adaptacji.
1. Nie przedłużaj pożegnania. Pomóż dziecku się przebrać, przytul je i wyjdź, przekazując maluszka cioci.
2. Jeżeli dziecko płacze przy rozstaniu nie zabieraj dziecka do domu. Jak zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
3. Nie obiecuj: jak nie będziesz płakać to dostaniesz prezent. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu małą nagrodę, ale nie może to być forma przekupstwa. Z czasem ten podarunek nie będzie potrzebny.
4. Uważaj co mówisz. Lepiej powiedzieć „teraz możemy iść do domu” niż „już możemy wracać do domu”,
Niby niewielka różnica, a jednak drugie zdanie ma negatywny wydźwięk.
5. Nie naciskaj dziecka, aby zaraz po powrocie do domu opowiedziało, co robiło w przedszkolu. Powoduje to niepotrzebne nerwy u dziecka.
6. Jeżeli dziecko przy pożegnaniu z rodzicem płacze, postaraj się, żeby przez
kilka dni odprowadzała je do przedszkola inna osoba, która je zna.
7. Postaraj się powiedzieć dziecku, kiedy przyjdziesz po nie, w miarę dokładnie ale tak aby zrozumiało. Nie mów więc „przyjdę, 0 szesnastej” lub „po pracy”, ponieważ dziecko nie wie, kiedy jest szesnasta lub kiedy kończysz pracę. Powiedz „przyjdę po Ciebie po deserze”. Pamiętaj aby dotrzymać słowa!
8. Nie okazuj słabości, nie wracaj pod drzwi, nie płacz, gdy słyszysz, że maluszek płacze. Żal za rodzicem jest normalnym zachowaniem u dziecka które jest w nowym miejscu, nowej sytuacji i nie znanymi ludźmi. Jeżeli zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie, pozostawiając go w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego.
9. Po zamknięciu drzwi do sali, już po chwili każde dziecko uspokaja się ponieważ absorbują je nowi koledzy i wielkość zabawek. A miła i sympatyczna ciocia zawsze przytuli, uspokoi i weźmie na kolana.
10. Wszystkie pytania i uwagi kieruj do cioci i dyrektora. To osoby które spędzają z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i jest kompetentna w swoim zawodzie.